TEL.: +48 22 632 91 40 | email: 3d@tpi.com.pl

Geodezja

Pomiary objętości

Tradycyjne zadanie, które jednocześnie budzi wiele wątpliwości co do jego prawidłowego wykonania. Kiedyś każdy pomiar hałdy czy wyrobiska wymagał fizycznego wejścia na obiekt, wykonania kilkuset lub więcej punktów a następnie wykonania żmudnych obliczeń. Realizacja części terenowej wymagała czasami ograniczenia pracy zakładu i każdorazowo niosła ze sobą ryzyko związane z poruszaniem się po samym obiekcie pomiarowym.

Skanowanie 3D przychodzi tutaj jako złoty środek pomiarowy:

  • nie wymaga bezpośredniego kontaktu z obiektem, dzięki czemu podnosi bezpieczeństwo
  • koniec z interpretacją kształtu rejestrując kilkaset tysięcy punktów na sekundę dostajemy w 100% odwzorowanego cyfrowego bliźniaka
  • szybkie i precyzyjne wyniki obliczenia objętości zarówno względem zadanej płaszczyzny, jak różnicowo względem poprzedniego pomiaru.

W zależności od rodzaju obiektów i wymaganej dokładności możemy zastosować skanery GeoSLAM Horizon dla inwentaryzacji dużych składowisk lub wyrobisk z mniejszą dokładnością ale w czasie kilku lub kilkudziesięciu minut.

W przypadku mniejszych obiektów o bardziej skomplikowanym kształcie z pomocą przyjdą rozwiązania firmy Faro szczególnie ze względu na małe gabaryty i wagę skanerów.

Rozwiązanie sprzętowe wspiera cała gama oprogramowania. Sugerowanym oprogramowaniem będzie tu program JRC Reconstructor.

Skanery

Oprogramowanie