TEL.: +48 22 632 91 40 | email: 3d@tpi.com.pl

Case Study​

Skanowanie szpitala na Karaibach za pomocą ZEB Horizon w celu stworzenia modelu BIM

28 września 2021

Szpital św. Elżbiety | Zapewnienie opieki zdrowotnej na karaibskiej wyspie

Wybudowany w 1855 r. przez siostry franciszkanki, szpital św. Elżbiety od ponad 160 lat odgrywa ważną rolę w dzielnicy Otrobanda City na karaibskiej wyspie Curaçao. Duży szpital służył jako główne centrum opieki medycznej i był historycznie wykorzystywany jako miejsce leczenia dla innych pobliskich narodów wyspiarskich.

Po uznaniu, że w 2011 r. nie nadaje się już do użytku zgodnie z międzynarodowymi standardami, zdecydowano, że nowy szpital zostanie wybudowany obok św. Elżbiety, a w 2019 r. centrum medyczne Curaçao zostało otwarte. Szpital św. Elżbiety został zamknięty w listopadzie 2019 roku, po 164 latach służby na wyspie.

W 2021 roku Ellen de Brabander z Urban Studio została wyznaczona przez biuro badawcze „Landmark” do przeskanowania szpitala w oczekiwaniu na projekty remontowe. Ellen wybrała do tego zadania ZEB Horizon , a później stworzyła dokładny model BIM na podstawie danych chmury punktów. Ponadto Ellen pracuje nad stworzeniem wirtualnej wycieczki po szpitalu, aby można było do niego wejść i zwiedzać z dowolnego miejsca na świecie.

Skanowanie za pomocą ZEB Horizon

Ze względu na dużą złożoność budynku z kilkoma kondygnacjami i wieloma pojedynczymi salami, zadanie ujęcia i zmierzenia szpitala było bardzo czasochłonne. Początkowo Ellen zamierzała przeskanować budynek za pomocą tachimetru, jednak szpital jest podzielony na 6 podbudynków, średnio 3 piętra na podbudynek i wiele pojedynczych pomieszczeń na piętro, tachimetr został więc szybko wykluczony. Co więcej, w trudno dostępnych miejscach, nieporęczny instrument oparty na statywie nie byłby idealny do uchwycenia szpitala w całości wystarczająco szybko.

Po dokonaniu oceny, zespół zdecydował, że najlepszym sposobem na uchwycenie budynku byłoby użycie mobilnego skanera 3D ze względu na lekkość, szybkość przechwytywania danych i łatwość użytkowania. Ellen wybrała do pracy ZEB Horizon i była w stanie bezproblemowo poruszać się po skomplikowanych budynkach szpitala, rejestrując dane w trakcie przemieszczania się.

Skaner 3D firmy GeoSLAM był w stanie skrócić czas pomiaru, dzięki czemu dotrzymano terminu. Czas pomiaru normalnie trwałby kilka miesięcy, a został skrócony do kilku dni

Decydując się na ZEB Horizon, można było uchwycić zarówno wnętrze, jak i otoczenie szpitala św. Elżbiety w ciągu zaledwie 6 pełnych dni roboczych, co było niezwykle krótkim czasem w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami pomiarowymi. W sumie przeprowadzono 52 skany, po około 20 minut na jeden skan, a obszar objęty (w tym na zewnątrz i wewnątrz) wynosił 22 346 metrów kwadratowych. Złożony charakter niektórych przestrzeni został uchwycony bez wysiłku.

Po skanowaniu

Skany zostały przetworzone i połączone za pomocą GeoSLAM Hub, zanim zostały przekonwertowane w Autodesk Recap i przeniesione do Autodesk Revit w celu modelowania. Model szpitala został przesłany do klienta, a proces od zdjęcia do modelu został udokumentowany na filmie, który można zobaczyć tutaj: